دکتر بابک جعفرنژاد
عمل-لیپوساکشن

لیپوساکشن چیست؟ نحوه انجام و عوارض آن

در طی چند دهه اخیر روش های مختلفی برای کاهش چربی ها یا به طور کلی حذف چربی های اضافی بدن، مورد استفاده قرار گرفته است. امروزه رفع چربی های اضافی شاید دغدغه مهم زندگی افراد شده که مطابق با مطالبه آن ها ابزارهای مختلفی توسط متخصصین ارائه شده است.

در این مقاله، به یکی از نوین ترین روش های حذف چربی های اضافی بدن به نام لیپوساکشن بپردازیم که در زمینه چگونگی روش لیپوساکشن، مزایای این روش برای افراد، خطرات احتمالی که برای بیماران و مراجعه کنندگان دارد و نیز بسیاری از مسائل دیگری، اطلاعاتی دریافت خواهید کرد.

لیپوساکشن

بیشتر بدانید: مقایسه لیپوماتیک و لیپوساکشن

لیپوساکشن چیست؟

لیپوساکشن از جمله روش های نوین جراحی برای لاغری شکم و پهلو است که در بیست سال اخیر از جهت پیشرفت فنون جراحی و نیز از نظر رشد ابزار آلات پزشکی در این نوع از جراحی مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است.

در این روش جراحی لوله هایی که وارد بدن افراد می شود این امکان را فراهم می کند که چربی ها به داخل دستگاه ساکشن شوند. درواقع این چربی با مکنده های واقعی به بیرون خارج می شوند.

مزیت این روش تخلیه چربی این است که افراد بعد از انجام با جسمی زیبا و متقارن روبرو خواهند بود. در واقع حذف چربی ها به زیبایی اندام ها خواهد افزود.

چه کسانی می توانند از روش لیپوساکشن استفاده کنند؟

در بسیاری از موارد زنان و مردان زیادی دست به چنین اقدامی با هدف کاهش وزن و کاهش سایز خود می زنند. اما باید توجه داشته باشید که پزشکان همواره این توصیه را دارند که لیپوساکشن اولین و آخرین روش درمانی برای کاهش چربی بدن شما نباشد. برای مثال اولین راه می تواند ورزش باشد. عده ای که با ورزش می توانند کاهش وزن را تجربه کنند نیازی نیست تحت عمل لیپوساکشن قرار بگیرند. دیگر توصیه پزشکان این است که حتما از روش های رژیم غذایی نیز استفاده کنید. رژیم غذایی و نیز اصلاح رفتار غذایی می تواند تا حد زیادی در کاهش وزن تاثیر گذار باشد.

اما کسانی که از این روش ها نتایجی دریافت نکرده اند می توانند برای لیپوساکشن اقدام کنند.

از سوی دیگر افرادی هستند که شرایط خاصی دارند و ممکن است حتی چاقی افراطی آنان مشکلات و بیماری هایی را برای آنان ایجاد کرده باشد. در این موارد نیز این افراد می توانند با مشاوره جراح پلاستیک، به لیپوساکشن روی بیاورند.

لیپوساکشن در کدام نواحی بدنی قابل انجام است؟

لیپوساکشن در تمامی بخش های بدنی که در آنها چربی های اضافی تجمع داشته اند قابل انجام است. مثلا:

 • غبغب
 • گردن
 • ران ها
 • بازوها
 • زانو ها
 • زیر بغل و نواحی اطراف آن
 • قسمت بالایی آلت تناسلی
 • شکم
 • پهلو
 • سینه؛ درمواردی هم چربی های این بخش برداشته می شود و نیز عمل لیفت انجام می شود. پس کسانی که نیاز دارند عمل تخلیه چربی و لیفت سینه را همزمان انجام دهند نیازی نیست نگران باشند زیرا که این اقدام از سوی بهترین پزشکان درحال انجام است و نتایج مثبتی را از خود به جای می گذارد.

تمامی مواردی که در فوق ذکر شد، می توانند تحت عمل لیپوساکشن قرار گیرند و چربی های اضافی این نواحی را خارج نمود. در طول سال در سراسر جهان افراد زیادی اقدام به انجام لیپوساکسن می کنند و از نتایج مثبت آن بهره مند می شوند.

لیپوساکشن چه عوارضی را در پی دارد؟

لیپوساکشن نیز همچون بسیاری از جراحی های دیگر می تواند اثرات و عارضه هایی را به همراه داشته باشد. در مواردی بخش هایی از این عارضه ها طبیعی است و نباید دغدغه ای در این زمینه  داشته باشید. اما اگر این عارضه ها بعد ازمدتی بهبود نیافت باید در اولین فرصت این موضوع را با پزشک خود درمیان بگذارید. این عارضه ها مثل:

 • عفونت هایی در نواحی جراحی و برش های انجام شده
 • کبودی، تورم، التهاب
 • شل شدگی پوست
 • ترک ها یا خطوطی روی سطح پوست
 • از بین رفتن حس و عصب های حسی در بخش های جراحی شده
 • جمع شدن مایع و یا خونابه ها زیر پوست

البته همانطور که در بالا گفتیم بعد از مدتی این موارد از بین می روند و اگر توسط بهترین جراح پلاستیک در تهران انجام شود، وجود عارضه به حداقل ممکن می رسد.

دکتر بابک جعفرنژاد فوق تخصص جراح پلاستیک و زیبایی با استفاده از تکنیک های جدید و دستگاه های مجهز و پیشرفته همراه با تجربه و دانش خود، انواع جراحی های زیبایی از جمله لیپوماتیک، ابدومینوپلاستی، ماموپلاستی و …  را با بهترین کیفیت انجام می دهند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188196264 تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

نکاتی کلی و ضروری در زمینه لیپوساکشن

 • این نکته را در نظر داشته باشید که هزینه انجام لیپوساکشن در مطب ها و مراکز مختلف و نیز بسته به پزشک جراح متغیر خواهد بود. البته معیاری دیگر برای تغییر هزینه جراحی وجود دارد. اینکه جراحی در کدام محل از بدن انجام می شود نیز در عدم ثبات قیمت تاثیر دارد.
 • یکی از سولاتی که از سوی بسیاری از افراد پرسیده می شود این است که آیا انجام لیپوساکشن سن محدودی را شامل می شود. برای پاسخ به این پرسش باید گفت خیر. درواقع افراد در هر سنی می توانند برای انجام لیپوساکشن اقدام کنند.
 • در مواردی و در شرایط خاص ودر صورتی که جراحی به اصطلاح سنگین نباشد می توان از روش بی حسی های موضعی برای کاهش درد بیمار در روند جراحی استفاده کرد. اما در شرایطی که باید بیمار زمان طولانی را تحت عمل جراحی قرار گیرد یا اینکه چربی های بدنی وی بسیار زیادی است پزشکان از بیهوشی عمومی استفاده می کنند. این روش هم برای بیمار بهتر است و هم به روند جراحی کمک می کند.

بیشتر بخوانید: لیپوساکشن بهتر است و یا ابدومینوپلاستی

نتیجه گیری

در تمام بخش های مقاله تمامی تلاش مان معطوف به این موضوع بود که مطالبی ارائه شده کاربردی بوده و در زمینه اخذ تصمیمات شما یاری دهنده باشد. یک توصیه را به عنوان بخش پایانی صحبت مان عنوان می کنیم مبنی بر اینکه لطفا نسبت به بدن خود مسئولانه تر عمل کنید. در واقع سخن ما بدین معناست که در گزینش پزشک و نیز سپردن روند درمان و جراحی به آن دقت داشته باشید. برای انجام خدمات زیبایی و درمانی از بهترین متخصص در هر حوزه کمک بگیرید تا کمترین مشکلی برای سلامتی بدن شما رخ ندهد.

 

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 2 =