دکتر بابک جعفرنژاد
ورزش بعد از لیپوماتیک

ورزش بعد از لیپوماتیک

ورزش بعد از لیپوماتیک یکی از روش هایی است که به شما کمک می کند دوره بهبودی سریعتری را تجربه کنید و ماندگاری نتیجه این جراحی را به صورت قابل توجهی افزایش دهید. این فعالیت ها از بروز هرگونه عوارض احتمالی جلوگیری خواهد کرد. 

در ادامه این مطلب تمرینات موثر بر بهبودی پس از این روش لاغری را معرفی کرده ایم. با ما همراه باشید تا به شما کمک کنیم نتیجه مطلوبی از جراحی لیپوماتیک داشته باشید. 

ورزش بعد از لیپوماتیک چگونه است؟

چه ورزش هایی بعد از ریکاوری از لیپوماتیک بهتر است؟

در طول بهبودی لیپوماتیک، باید انتظار تورم را برای حدود دو تا سه هفته داشته باشید. در این دوران باید از انجام ورزش های شدید خودداری کنید.

اولین تمرین شما بعد از این عمل باید پیاده روی در فواصل زیاد باشد که چند روز بعد از عمل شروع شود. پیاده روی به کاهش تورم کمک می کند.

هنگامی که جراح شما را برای ورزش آزاد می کند، معمولاً در عرض چهار تا شش هفته، بهترین زمان برای از سرگیری ورزش است. اضافه کردن حداقل 30 تا 45 دقیقه دویدن، دوچرخه‌سواری، شنا یا سایر فعالیت‌های هوازی ساده‌ترین راه برای گنجاندن در برنامه‌های روزانه‌تان برای حفظ وزن سالم است.

چرا بعد از لیپوماتیک باید ورزش کنیم؟

چندین دلیل مهم وجود دارد که چرا بیماران پس از جراحی لیپوماتیک به ورزش تشویق می شوند:

1. تقویت و بهبودی

ورزش به بهبود گردش خون کمک می کند که اکسیژن و مواد مغذی بیشتری را به نواحی تحت درمان می رساند. این امر می تواند روند بهبودی را تسریع کند و تورم و کبودی را کاهش دهد.

2. پیشگیری از عوارض

عدم تحرک بعد از جراحی می تواند خطر عوارضی مانند لخته شدن خون و کاهش روند بهبودی زخم ها را افزایش دهد. ورزش سبک به فعال نگه داشتن بدن کمک می کند و از این مسائل جلوگیری می کند.

3. حفظ خاصیت ارتجاعی پوست

ورزش عضلات را تقویت می کند و به جمع شدن و سفت شدن پوست در مناطقی که چربی برداشته شده است کمک می کند. این کار از افتادگی یا شل شدن پوست جلوگیری می کند.

4. افزایش ماندگاری نتیجه جراحی

ترکیب این جراحی با یک رژیم غذایی بعد از لیپوماتیک به اصلاح فرم دلخواه بدن کمک می کند.

5. بهبود سلامت کلی

فعالیت بدنی منظم بعد از لیپوماتیک باعث بهبود تناسب اندام، افزایش متابولیسم و ​​کمک به حفظ نتایج کاهش وزن در طولانی مدت می شود. این امر از سلامت بیمار حمایت می کند.

چه مدت بعد از عمل لیپوساکشن می توانم ورزش کنم؟

جدول زمانی برای از سرگیری ورزش بعد از لیپوساکشن می تواند متفاوت باشد، اما در ادامه یک دستورالعمل کلی معرفی می کنیم:

📌 2 هفته ابتدایی: در طول این دوره ریکاوری اولیه، باید از هرگونه ورزش شدید اجتناب کنید. پیاده روی سبک توصیه می شود، اما باید آن را به صورت کوتاه و آهسته محدود کنید.

📌 2-4 هفته: بعد از حدود 2 هفته، جراح دستور افزایش زمان پیاده روی روزانه را می دهد. توجه داشته باشید این برنامه ریزی معمولا از 10-15 دقیقه در روز شروع شود و به آرامی افزایش می یابد.

📌 4-6 هفته: تقریباً 4-6 هفته پس از عمل، می توانید ورزش های متوسط ​​تری مانند دویدن سبک را شروع کنید. با این حال، شما باید از انجام ورزش های سنگین خودداری کنید.

📌 6-8 هفته: در هفته 6-8، اکثر بیماران می توانند به روال عادی ورزش خود از جمله تمرینات قدرتی بازگردند. با این حال، همچنان باید از ورزش هایی که به طور مستقیم به نواحی تحت درمان فشار وارد می کنند، اجتناب کنید.

نتیجه گیری:

ورزش بعد از لیپوماتیک یکی از عواملی است که به شما کمک می کند دوره بهبودی پس از عمل را افزایش دهید و در نهایت از هرگونه عوارض احتمالی جلوگیری کنید. 

توجه داشته باشید باید با فعالیت های سبک ورزش را شروع کنید و از انجام ورزش های سنگین خودداری کنید تا زمانی که پزشک معالج به شما اجازه دهد. 

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + هفده =