دکتر بابک جعفرنژاد
لیپوماتیک

لیپوماتیک چیست و چگونه انجام میشود؟

جراحی لیپوماتیک یا پیکرتراشی در واقع زیر شاخه ای از عمل های ساکشن است که تحت عنوان لیپوماتیک نام برده می شود . لیپوماتیک وسیله ای است که چربی ها با یک دستگاه تحت عنوان لایپوماتیک به صورت بسیار یکدست و منظم خارج میکند.

آیا می‌خواهید از شر چربی‌های خود، به صورت موضعی خلاص شوید اما راهی برای آن پیدا نمی‌کنید؟ فکر می‌کنید اعضای بدنتان با یکدیگر هماهنگی ندارد و بعضی‌هایشان چاق‌تر هستند؟ آیا همیشه آرزو می‌کنید که کاش از شر چربی‌های دور شکمتان خلاص می‌شدید، اما از عمل‌های جراحی وحشت دارید؟ در ادامه‌ی این مقاله قرار است یکی از روش‌های لاغری موضعی را برای شما توضیح دهیم. پس با ما همراه باشید.

لیپوماتیک برای لاغری

بیشتر بدانید: بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران

لیپوماتیک چیست؟

مردم بسیاری در سرتاسر دنیا وجود دارند که از چاقی خود رنج می‌برند. مردمی ‌که برای رسیدن به اندام ایده‌آلشان سال‌ها رژیم‎های غذایی سخت را رعایت کرده‌اند و تمرینات ورزشی سختی را انجام داده‌اند اما نتوانستند به اندام ایده‌آلشان دست پیدا کنند. با پیشرفت علم و دانش روش‌های نوین زیادی برای لاغری پیدا شده است. روش‌هایی که حتی اگر از جراحی هم بترسید باز هم می‌توانید آن‌ها را انجام دهید. لیپوماتیک یا پیکرتراشی یکی از این روش‌هاست. لیپوماتیک سریع‌ترین روش برای تخلیه‌ی چربی‌ها در نواحی موضعی و نیمه عمیق می‌باشد از بهترین راهکارها برای خلاص شدن از شر چربی‌های انباشته شده در بدن می‌باشد. لیپوماتیک یک نوع عمل سرپایی و بسیار آسان برای کسانی است که از اضافه وزن رنج می‌برند و تحمل عمل‌ را هم ندارند. همچنین این عمل با محفاظت از اعصاب و رگ‌های خونی، عفونت کم‌تری نسبت به سایر روش‌ها در بدن ایجاد می‌کند.

لیپوماتیک برای چه کسانی مناسب است؟

خانم‌ها به دلیل زایمان دچار تجمع چربی در ناحیه‌ی شکمی می‌شوند که لیپوماتیک از بهترین و ساده‌ترین راهکارها برای رهایی از این چربی‌هاست. نکته‌ای که باید در مورد این روش بدانید آن است که با این روش شما سایز قابل توجهی از دست می‌دهید، نه وزن. درواقع به دلیل آن‌که چربی‌ها، درست شبیه به پنبه، حجم زیادی را اشغال می‌کنند اما وزن کمی دارند، بعد از عمل لیپوماتیک تغییر چشمگیری در وزن فرد مشاهده نخواهد شد. اما در بیشتر افراد کاهش سایز 8 الی 10 سایزی مشاهده شده است. همچنین دلیل دیگری که این عمل تاثیری روی وزن فرد ندارد، موضعی بودن آن است. این عمل که بدون بی‌هوشی هم انجام می‌شود برای زنان و مردانی که بدنشان به داروهای بیهوشی واکنش نشان می‌دهد بسیار مناسب است. در این عمل به دلیل خارج شدن حجم زیادی از چربی‌های انباشته شده، در یک نقطه‌ی خاص، ممکن است پوست بدن افتاده شود و بیمار بعد از عمل جراحی نیاز به لیفتینگ پوست پیدا کند. به خصوص در نواحی مثل شکم و بازو.

لیپوماتیک

مزیت مهم لیپوماتیک

نکته‌ی دیگری که باید به آن اشاره کنیم، آن است که این عمل جراحی برای کسانی که قصد دارند به قسمت‌هایی از بدنشان که فرم ندارد، چربی تزریق کنند هم کاربرد دارد. درواقع می‌توان چربی را از قسمتی از بدن فرد خارج کرد و به قسمت دلخواه دیگر او تزریق کرد.

انواع لیپوماتیک

روش های انجام حذف چربی انواع مختلفی دارد که در ایران روش لیپوماتیک یکی از بهترین روش ها است . روش هایی که در ابتدا استفاده می شد ، وسیله ای بودند که در حقیقت با پانک هایی که قطرهای مختلفی مانند 6 میلی متر یا 5 میلی متر تا 1 و 2 میلی متر داشتند و چربی ها را از نواحی مختلف خارج می کرده اند . این روش با در نظر گرفتن توان و دانش جراح سنجیده می شد و خروجی مناسب را تحویل می داد به این صورت که وقتی کار با دست انجام شود در صورت خسته شدن دست ها ، دقت کار مانند شوع عمل در نظر گرفته نشود .

اما با وجود دستگاه لیپوماتیک با توجه به بریشن خود دستگاه و شرایطی که برای جراح ایجاد می کند ، جراح می تواند به صورت کامل بر روی تراش متمرکز شود و دقت داشته باشد و نه روی قدرت بدنی خود و این باعث می شود نتیجه کار با دقت و مطلوب باشد.

روش های دیگری نیز وجود دارد مانند ویزر یا دستگاه های لیزر و یا ویبریشن ها که این موارد بر اساس محل مورد نظر استفاده شده، نتایج گوناگونی دارد اما هیچ کدام به دقت ، سرعت و قدرت لیپوماتیک نتوانستندعمل کنند و چربی ها را از بدن خارج نمایند. هر چند با این دستگاه بسیاری از افراد بی تجربه کار کرده اند و عوارض جبران ناپذیری را برای بیمرا رغم زده اند و این خود وجهه درست لیپوماتیک را خدشه دار نموده است . اما در نهایت لیپوماتیک یک دستگاه بسیار قوی بوده و استاندارد بین المللی را از یورومی بلژیک گرفته است.

دکتر بابک جعفرنژاد فوق تخصص جراح پلاستیک و زیبایی با استفاده از تکنیک های جدید و دستگاه های مجهز و پیشرفته همراه با تجربه و دانش خود، انواع جراحی های زیبایی از جمله لیپوماتیک، ابدومینوپلاستی، ماموپلاستی و …  را با بهترین کیفیت انجام می دهند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188196264 تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

عمل های همزمان با لیپوماتیک

عمل هایی که همزمان با لیپوماتیک می توان انجام داد شامل عمل های ناحیه شکم ، پهلو ، پشت ، بازو ، ناحیه سینه برای مردان و ران ها برای خانم ها و آقایان است . عمل لیپوماتیک یک عمل بدون بیهوشی بوده و در بیمارستان انجام خواهد شد و بدون درد است. این عمل سرپایی به گونه ایست که بعد از انجام جراحی ، بیمار شب مرخص شده و به خانه بازمی گردد.

همانطور که دکر گردید لیپوماتیک توسط شرکت یورومی بلژیک اختراع شده است. در حال حاضر چهارمین نسل این دستگاه وارد کشور شده است. این دستگاه بسیار با دقت و با قدرت بوده و اگر توسط یک جراح خوب انجام شود نتیجه بسیار عالی خواهد داشت . به طوری که بیماران رضایت بسیار بالایی از این دستگاه داشته اندو اگر به خوبی مراقبت های بعد از ان را عمل کنند مانند پوشیدن گن و ماساژ همان نتیجه دلخواه را به همراه خواهد داشت .

این دستگاه شامل یک پمپ باد است و یک دستگاه اصلی دارد و یک هنپیس دارد که این سه جزء یک جزئ بزرگ با بدنه کامل قرمز را تشکیل می دهند . بسیاری از بیماران با اسم لیپوماتیک وارد اتاق عمل می شوند اما دستگاه لیپوماتیک وجود ندارد . دستگاه لیپوماتیک یک دستگاه بسیار گران قیمت است که باید حتما از جراح مورد نظر خود درخواست نمایند تا این دستگاه را به شما معرفی نماید .

می توانید توضیحات دکتر بابک جعفرنژاد فوق تخصص جراح پلاستیک در رابطه با عمل لیپوماتیک را مشاهده نمایید. 

لیپوماتیک چگونه انجام می‌شود؟

در این روش کلیه‌ نواحی بدن که دارای توده چربی است تراشیده شده و چربی انباشته، برداشته می‌شود. بسیاری از مردم فکر می‌کنند در این روش چربی‌ها سوزانده می‌شود. اما در اصل این روش راهکاری است برای برداشتن چربی‌ها و نه سوزاندنشان. باید توجه کنید که در این عمل با استفاده از دستگاهی مخصوص سوراخ‌هایی در آن قسمت از بدن که قرار است چربی آن‌ها از بین برود، ایجاد می‌شود. این دستگاه از طریق این سوراخ‌ها وارد بدن می‌شود و به کمک موج‌های ماوراء‌بنفش بافت چربی‌های انباشته شده در زیر پوست را به طور کامل برمی‌دارد. در واقع این دستگاه با ایجاد ارتعاش باعث می‌شود چربی‌ها نسوزند و بافت چربی بدون آسیب از بدن فرد خارج شوند. همچنین برای جلوگیری از خونریزی،  محلولی به درون بدن تزریق می‌شود که پس از اتمام عمل از بدن بیمار خارج خواهد شد. همچنین باید بدانید که برای جلوگیری از پارگی اعضای بدن و پارگی پوست تعابیری اندیشیده شده است. دستگاه مجهز به یک سیستم ایمنی فعال است که به محض مواجهه  با بافت چربی متوقف خواهد شد و این توقف مانع از آن می‌شود که دستگاه بافت را پاره کند.

در ادامه توضیحات دکتر بابک جعفرنژاد فوق تخصص جراح پلاستیک را مشاهده می نمایید. 

زمان و مکان عمل لیپوماتیک

عمل جراحی لیپوماتیک توسط دکتر بابک جعفرنژاد در بیمارستان انجام می شود و به هیچ عنوان این جراحی در کلینیک و یا مطب صورت نمی گیرد . دکتر جعفرنژاد در خصوص زمان انجام این جراحی ذکر می کنند این عمل به مدت 3 تا 3 ساعت و نیم طول خواهد کشید و بعد از عمل بیمار به مدت 6 ساعت در بیمارستان تحت مراقبت های لازم قرار خواهد گرفت . از جمله سرم درمانی، آنتی بیوتیک تراپی ، از جمله وضعیت درد و وضعیت کلی بدن تحت نظر قرار می گیرد و اگر لازم باشد و بیمار عمل وسیع داشته باشد از شب قبل بستری می شود و در غیر این صورت عمل به صورت سرپایی خواهد بود و بیمار بعد از طی موارد ذکر شده مرخص خواهد شد .

در این روش بعد از سه روز بیمار نیاز به ماساژ خواهد داشت. معمولا ماساژ حدود یک تا نیم ساعت طول خواهد کشید . با این کار خون آبه و خون های جمع شده خارج می شود که در نتیجه عمل، بسیار موثر خواهد بود. این ماساژ توسط ماساژور حرفه ای انجام خواهد گرفت و خون آبه ها که ماندگاری آن برای بیمار مضر است ، از بدن خارج خواهد شد.

لیپوماتیک درد دارد؟

عمل لیپوماتیک درد ندارد به این خاطر که تحت بیهوشی موضعی اتفاق می افتد به این صورت که دارو های بیهوشی توسط خود متخصص بیهوشی که بر بالین بیمار حضور دارد ، تزریق می گردد. تمام امکاناتی که لازم است تا عمل جراحی بزرگی مانند لیپوماتیک یا لایپوساکشن انجام گیرد ، در بیمارستان وجود دارد.

عوارض لیپوماتیک

عوارض به صورت بالقوه در هر عملی وجود دارد. عوارضی که در جراحی هایی مانند لیپوماتیک دیده می شوند عبارتند از:

  •  آمبولی
  •  هیماتوم
  •  خونریزی بعد از عمل
  •  عفونت
  • عوارض پوستی مانند نکروز پوستی و یا نامنظمی است.

در مورد لیپوماتیک ، شرایط بیمار ویژگی جراحی و شرایط به این صورت است که زمانی این جراحی توسط فوق تخصص جراح پلاستیک و در بیمارستان معتبر انجام شود، این موارد و عوارض تا حدود قابل توجهی از بین می روند و بسیار نادر خواهد بود. به واسطه لیپوماتیک و ویبریشن آن و به واسطه جراحی که انجام می شود، تمام عوارض ذکر شده بسیار ناچیز بوده و گزارش های محدودی از آن شده است .

مراقبت بعد از عمل لیپوماتیک

ساعت های بعد از عمل همانطور که ذکر گردید 6 ساعت بعد از عمل را بیمار در بیمارستان می گذراند و مراقبت های لازم انجام می پذیرد. بعد از آن بیمار می تواند به منزل مراجعه نماید و لازم به ذکر است در شب اول خون آبه وجود خواهد داشت و بیماران نباید از این موضوع دچار استرس و نگرانی شوند. روز بعد از عمل ماساژ انجام می شود که در بیمار های مختلف متفاوت است و به واسطه چاقی و لاغری بیمار نیز در نظر گرفته می شود.

عمل ماساژ تا سه روز ادامه خواهد داشت و از روز سوم به بعد بیمار می تواند استحمام داشته باشد . بعد از این مراحل بیمار باید اقدام به پوشیدن گن نماید .

گن لیپوماتیک

 گن لیپوماتیک یک گن بسیار تنگ است که باید کاملا پوست را به ناحیه زیرینک و فاشیای عضله، بچسباند. زمانیکه این اتفاق رخ دهد نتیجه نهایی به دست خواهد آمد. به طوری که با گذشت چند هفته به مرور باید اندازه گن تنگ تر شود تا بتوان نتیجه قابل قبول تری حاصل شود .

در برخی موارد اگر بیمار چروک های پوستی دارند و یا شرایط پوستی مناسبی ندارند ، ممکن است ماساژها با ماشین های خاصی انجام شود که نتیجه را به حد استاندارد برساند. در نهایت بستن گن های ساعت شنی بسیار به نتیجه عمل کمک خواهند کرد.

تغذیه بعد از لیپوماتیک

تغدیه شخص اهمیت زیادی دارد. رعایت رژیم غذایی و ورزش کردن بدون شک تاثیر گذار خواهد بود و بیماران در این مورد می توانند در بهبود خود همکاری لازم را داشته باشند .

امبولی بعد از لیپوماتیک

امبولی از جمله مواردی است که بسیاری از بیماران در مورد چگونگی آن می پرسند و نگران رخ دادن آن هستند . اما آنچه که باید گفت امبولی یک عوارض اجتناب ناپدیر است اما جراح باید در یک مرکز درمانی قوی مانند بیمارستان بیمار را عمل نماید تا تمام تجهیزات وجود داشته باشد .

دکتر بابک جعفرنژاد فوق تخصص جراح پلاستیک و زیبایی با استفاده از تکنیک های جدید و دستگاه های مجهز و پیشرفته همراه با تجربه و دانش خود، انواع جراحی های زیبایی از جمله لیپوماتیک، ابدومینوپلاستی، ماموپلاستی و …  را با بهترین کیفیت انجام می دهند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188196264 تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

برای پیشگیری از امبولی لیپوماتیک

برای پیشگیری جراح در ابتدا باید بیمار را به خوبی شناسایی نماید به طوری که بیمارانی که قرص ضدحاملگی مصرف می کنند یا افرادی که سابقه dvt داشتند و یا سابقه لخته شدن خون در پاها دارند و یا مریض هایی که سابقه سقط های مکرر داشته اند، جزو مواردی هستند که شانس امبولی در آن ها به مراتب بیشتر خواهد بود.

ترجیحاً جراح چند عمل را با هم انجام ندهد و بیمار ها را به درستی انتخاب نماید و گاهی در مواردی از عمل ها لازم است داروهای رقیق کردن خون به بیماران تزریق شود تا نتیجه مناسب دریافت شود و در حین عمل و یا بعد از عمل اتفاقی متوجه بیمار نباشد .

بعد از عمل لازم است که بیمار در اولین فرصت حرکات اندام تحتانی خود را شروع نماید و اگر توانست تا حدودی شروع به راه رفتن نماید . در روز های بعدی نیز به همین منوال خواهد بود. به گونه ای که بیمار به درستی همکاری نماید و جراح بیمار را به درستی بررسی نماید و روند عمل در مکان مناسب انجام شود، چنین عارضه ای رخ نخواهد داد .

این نکته انتخاب یک جراح پلاستیک با تجربه را پر رنگ نشان می دهد که اگر جراح نسبت به این موارد بی توجه باشد ، عواقب ناگوار بعدی متوجه بیمار خواهد شد .

آیا تمام اعضای بدن را می‌توان لیپوماتیک کرد؟

این روش برای از بین بردن چربی‌های مناطقی مثل شکم، باسن، بازو، پهلوها، خط گرن و پایین چانه و ران‌ها بسیار مناسب است.

دکتر بابک جعفرنژاد فوق تخصص جراح پلاستیک و زیبایی با استفاده از تکنیک های جدید و دستگاه های مجهز و پیشرفته همراه با تجربه و دانش خود، انواع جراحی های زیبایی از جمله لیپوماتیک، ابدومینوپلاستی، ماموپلاستی و …  را با بهترین کیفیت انجام می دهند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188196264 تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

برای انجام این عمل باید به چه نکاتی توجه کرد؟

ابتدا لازم است بدانید که مراجعه به مراکز معتبر از اصولی‌ترین کارهایی است که بایست انجام بدهید. چرا که در مراکز معتبر، اطلاعات جامع و کافی به شما داده می‌شود، عمل اصولی و با توجه به نیاز شما انجام خواهد شد، با توجه به حساس بودن این عمل خطرات احتمالی را از خود دور کرده‌اید و از خدمات مراقبتی بعد از عمل هم برخوردار خواهید شد. همچنین در مراکز پزشکی معتبر جلسات مشاوره‌ای برگزار خواهد شد که شما در این جلسات می‌توانید در مورد چند و چون این عمل اطلاعات کافی را به دست آورید. در درجه‌ی دوم لازم است بدانید که حتما باید در مورد این عمل اطلاعات کامل و جامع داشته باشید. از مزایا و معایب آن با خبر باشید، در مورد مراقبت‌های بعد از عمل لیپوماتیک بدانید و مطمئن باشید که خواسته‌ی شما از انجام این عمل زیبایی چیست. اگر مایلید که کاهش وزن داشته باشید باید بدانید که این عمل وزن شما را کاهش نخواهد داد، بلکه به فرم‌دهی بدنتان کمک خواهد کرد. اگر بیماری خاصی دارید و یا از داروی به خصوصی استفاده می‌کنید حتما آن را در جلسات مشاوره عنوان کنید و از پزشک خود مشورت بگیرید.

لاغری با لیپوماتیک

چه کسانی نمی‌توانند عمل لیپوماتیک را انجام دهند؟

بیمارانی که در طول زندگی به برخی از داروها حساسیت داشته‌اند باید بدانند که ممکن است به داروهایی که در حین عمل به آن‌ها تزریق می‌شود هم حساسیت داشته باشند و بدنشان در حین عمل واکنش‌های آلرژیکی از خود نشان دهد. همچنین کسانی‌که مشکلات قلبی یا کلیوی دارند بهتر است قبل از نتیجه‌گیری با پزشک معالج خود مشورت کنند.

کلام آخر

نکته‌ی مهم دیگری که قبل از انجام این عمل باید بدانید آن است که حتما بعد از عمل باید تغییری در شیوه‌ی زندگی خود به وجود آورید. چون این عمل فقط چربی‌های انباشته شده در زیر پوست از بدن شما خارج شده است، پس مشکل اصلی به قوه‌ی خود باقی مانده است. بعد از عمل رژیم‌های لاغری و ورزش را فراموش نکنید تا چربی‌های از دست رفته دوباره به زیر پوست شما برنگردند و زحماتتان را به باد ندهند.

 

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 5 =