دکتر بابک جعفرنژاد

علائم و درمان ژنیکوماستی یا بزرگی سینه مردان

حتما تابحال مشاهده کرده اید که برخی از مردان سینه هایی بزرگ دارند. بدین معنا که سایز سینه های آنان از میزان طبیعی بزرگتر است. به این پدیده ژنیکوماستی می گویند. البته باید توجه داشته باشید که میان ژنیکوماستی و انباشت چربی در زیر بافت سینه تفاوت هایی وجود دارد. در واقع ژنیکوماستی در اثر بزرگ شدن و رشد غدد لنفاوی زیر بافت سینه ها ایجاد می شود. البته رشد غدد لنفاوی نیز در اثر علل مختلفی ایجاد می شود.( که در ادامه به علل آن خواهیم پرداخت.)در این مقاله علاوه بر اینکه پاسخ سوالات فوق مطرح می شود، بسیاری از نکات دیگری که در ارتباط با ژنیکو ماستی است در ادامه خواهد آمد.

ژنیکوماستی

ژنیکوماستی در اثر چه عواملی ایجاد می شود؟

علل و دلایل زیادی وجود دارد که بر بزرگ شدن سینه ها تاثیر گذار است:

 • افزایش سن : مردان با افزایش سن با تغییرات بدنی زیادی مواجه خواهند بود. یک از این تغییراتی که ایجاد می شود تغییر در شکل و فرم سینه هایشان است. می توان گفت حدودا یک چهارم مردان (یعنی 25 درصد آنان) با مشکل ژنیکوماستی روبرو می شوند.
 • بلوغ: از دیگر کسانی که با مساله ژنیکوماستی روبرو هستند پسران در سن بلوغ است. اینان به دلیل اینکه تغییرات هورمونی زیادی را در این برهه سنی تجربه می کنند به لحاظ جسمی تغییراتی را شاهد خواهد بود. البته باید گفت این مشکل در این سن موقت بوده و بعد از گذر مدت زمانی بدون اینکه نیازی به اقدامی درمانی داشته باشند وضعیت به حالت طبیعی باز می گردد.
 • نوزادان پسر: شاید عجیب باشد ولی واقعیتی است که احتمالا بسیاری از مادران نوزادان پسر شاهد این مساله بوده اند. نوزادانی هستند که در ماه های ابتدایی بعد از تولد با ژنیکوماستی مواجه اند. دلیل اینکه اینان این اتفاق را تجربه می کنند این است که در رحم مادر بخشی از هورمون های زنانه را از مادر گرفته و هورمون ها در شکل بدنی آنها تاثیر گذارده است. این دسته نیز همچون افرادی که در سن بلوغ به سر می برند ژنیکوماستی را به طور موقتی تجربه خواهند کرد.
 • یکی از مهم ترین نکاتی که باید در نظر بگیرید این است که علت اصلی و اساسی ژنیکوماستی کاهش تستوسترون و افزایش هورمون استروژن است. اما دلایل زیاد دیگری نیز بر این رخداد اثر گذارند. مثلا:
 • استفاده از ماری جوانا، الکل،  هروئین.
 • اختلالاتی که در آلت جنسی مردانه وجود دارد.
 • مصرف برخی از داروها نیز در این اختلال تاثیرات زیادی دارد مثل آنتی بیوتیک ها و یا دیازپام ( که شناخته شده ترین داروها هستند.)

روش درمانی برای رفع ژنیکوماستی

یکی از مهم ترین راه هایی که برای از بین بردن شکل ایجاد شده سینه ها وجود دارد این است که سینه ها تحت عمل جراحی قرار گیرد.

پزشکان با اقداماتی که طی عمل جراحی انجام می دهند سایز سینه ها به حالت طبیعی و عادی باز می گردد.

*البته این اعمال جراحی برای کسانی بکار گرفته می شود که در سنین بالا هستند.

نکاتی کلی و اساسی در خصوص ژنیکوماستی

 • در اغلب موارد ژنیکوماستی در دو پستان مردان ایجاد می شود. البته در مواردی دیده شده است که در یک طرف این اتفاق رخ داده است. نباید این اتفاق موجب شود ژنیکوماستی را با سرطان سینه که در یک طرف سینه ایجاد می شود، اشتباه بگیرید.
 • در دوران بلوغ ژنیکوماستی حدودا دو سال طول می کشد تا از بین برود و سینه های فرد به حالت طبیعی بازگردد.
 • اگر شما نیز برخی از علائم و نشانگان ژنیکوماستی را دارید بهتر است که با مراجعه به جراح پلاستیک معاینات لازم را انجام دهید تا اقدامات درمانی انجام شود.
 • ژنیکوماستی در حالت کلی موجب بروز بیماری نمی شود. صرفا به لحاظ ظاهری نمای زیبایی برای بدن شخص پدید نمی آورد.

 

دکتر بابک جعفرنژاد فوق تخصص جراح پلاستیک و زیبایی با استفاده از تکنیک های جدید و دستگاه های مجهز و پیشرفته همراه با تجربه و دانش خود، انواع جراحی های زیبایی از جمله لیپوماتیک، ابدومینوپلاستی، ماموپلاستی و …  را با بهترین کیفیت انجام می دهند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188196264 تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

 

بهترین دکتر ژنیکوماستی

خوش بختانه شرایطی که در کشور ما وجود دارد این است که بهترین پزشکان در حال خدمت رسانی به هموطنان شان هستند. یک دسته از پزشکان متخصص که تجربه بالایی در این زمینه دارد پزشک هایی هستند که به انجام جراحی زیبایی سینه می پردازند. در این میان کسانی که به دنبال یافتن بهترین دکتر ژنیکوماستی هستند می توانند از بهترین متخصصین این حوزه کمک بگیرند. زیرا که تعداد آنان کم نیست و نحوه دسترسی به آنان نیز بسیار آسان است.

بهترین دکتر ژنیکوماستی کسی است که دانش و آگاهی های لازم را در این زمینه دارد و تجربه زیادی در انجام این مشکل دارد. درواقع با مراجعه به کارنامه کاری پزشکان می توانید در خصوص مهارت و توانمندی پزشک مربوطه اطمینان حاصل کنید.  سپس به پزشک اعتماد کنید و روند درمان و جراحی را به وی بسپارید.

جراحی کوچک کردن سینه با اهداف و نیز برای رفع مشکلات مختلفی بکار گرفته می شود. مثلا در زنان برای کوچک کردن سینه های بزرگ استفاده می شود و درمردان با هدف از بین بردن چربی های انباشته شده در این منطقه و نیز برای رفع مشکل ژنیکوماستی ، بکار گرفته می شود.

نتیجه گیری

در این نوشتار تمامی تلاش مان بر این بود که اطلاعاتی اجمالی را در زمینه ژنیکوماستی در اختیار بسیاری از افراد که به نحوی با این معضل در گیر هستند، قرار دهیم. امیدواریم که توانسته باشیم به این هدف نائل آییم و خوانندگان بتوانند دیدی وسیع و روشن نسبت به این مساله پیدا کنند. در انتها این توصیه را داریم که برای انجام جراحی سینه و رفع مشکل ژنیکوماستی از بهترین متخصص جراح پلاستیک و متخصصین این حوزه کمک بگیرید تا نتیجه درمان و جراحی موفقیت آمیز باشد.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *